“Wizz A...

“Wizz Air: Sendika Karşıtlığına Hemen Şimdi Son Ver!”

Wizz Air web sitesinde gururla, “Biz tüm farkı yaratanın insanlar olduğuna inanıyoruz” diyen, Orta ve Doğu Avrupa merkezli bir düşük fiyatlı havayolu şirketi.

Web sitelerinde şirketin “mükemmel bir ekip oyunu yaklaşımının öncülük ettiği yüksek etik standartlara inan[dığını]” da ekliyorlar.

Ne var ki, bu “etik” yaklaşım sendikaları içermiyor.

labourstart.org’un haberine göre düşük fiyatlı havayolu Wizz Air geleneksel olarak sendikasız bir şirket olmuştur. Bu yılın başlarında, bir grup cesur kabin personeli Wizz Air’de bir sendika kurmaya karar verdi. Sendikanın kurulmasından bir ay sonra, sendika başkanı Mircea Constantin sahte disiplin gerekçeleriyle işten çıkarıldı. Sendika başkan yardımcısı ve sekreteri Claudiu Bita ve Denisa Chelu, sendikal faaliyetlerinin kendilerini güvenliği tehdit eden bir unsur haline getirdiği iddiasıyla görevlerinden uzaklaştırıldılar. Şirket yönetiminin yaptığı baskı giderek arttı ve Wizz Air CEO’su şirketinde herhangi bir sendikanın varlığını kabul etmeyeceğini beyan etti. Birçok işçi işini kaybetme korkusu yaşamaya başladı. Bütün bu gelişmeler 4 Kasım’da, 19 sendika üyesi işçinin iş akitlerinin feshedilmesiyle doruk noktasına ulaştı. İşçilerin bugün sizin desteğinize ihtiyaçları var.

Wizz Air CEO’su József Varadi’ye güçlü bir mesaj göndermek için buraya tıklayın:

Yorumlar