Kule Direnişi...

Kule Direnişi 4. Gününde: İşçiler Sorunların Çözüm Bulunmasını İstiyor

Hatay’ın Payas ilçesinde hurdayı alıp fabrikanın çelikhanesinde eritip kütük haline getirdikten sonra kendi haddanesinde çubuk demir (inşaat demiri) yapan Nursan fabrikası, yüklü vergi borcundan dolayı 16 aydır kapalı. İşçilere sürekli bekleyin diyen fabrika yönetimi bugüne kadar işçileri oyaladı. Yaşamlarını sürdüremez noktaya gelen işçiler, Nursan fabrikanın bir an önce üretime geçmesi için eylem yapmaya başladı. İşçilerin, 65 metre yükseklikteki oksijen kulesine çıkarak başlattığı eylem 4. gününde. 11 işçinin kulede, 100’ü aşkın işçinin ise fabrika önünde kurulu bulanan çadırdaki bekleyişi sürüyor. Zor durumda olduklarını belirten işçiler, “Tencerede taş mı kaynatalım” diye soruyor.

KULE ÜZERİNDE BİR İŞÇİ BAYGINLIK GEÇİRDİ

Evrensel’den Halil İmrek’in haberine göre dört gündür 65 metre yükseklikteki kule üzerinde bekleyen işçiler eylemlerini sürdürmekte kararlı görünüyor. 100’ün üzerinde işçi ise fabrikanın önünde bekleyerek kule üzerindeki arkadaşlarını yalnız bırakmıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesinin fabrika önüne kurduğu çadırda kalan işçiler, kule üzerinde kalan arkadaşları için kaygılanıyor. Eylemin üçüncü günü kule üzerinde kalan işçilerden Latif Koyun, baygınlık geçirdi. Tansiyonu düşen ve bayılan işçi Latif Koyun’a sağlık ekipleri müdahale etti.

İmrek, 65 metre yükseklikteki kuleye çıkarak eylemdeki işçilerle konuştu. Kule etrafında dolanan küçük bir demir merdivenle yukarı çıkılıyor. Hayli yorucu olan ve yükseklik korkusu yaşayanlar için tehlikeli sayılacak yolculuktan sonra işçilerin yanına ulaştık. Günün 24 saatini kule üzerinde geçiren işçiler, evlerinden getirdikleri battaniye ve yastıklarla burada uzun kalacak şekilde hazırlık yapmışlar. Sorunları çözülmediği sürece kuleden inmeyi düşünmüyorlar. Eylemin kıvılcımının kulenin üzerine çıkmaları ile çakıldığını düşünüyorlar. Aşağıdaki arkadaşları, onların ihtiyaçları oldukça yanlarına çıkıp yiyecek, su taşıyor.

HERKESE BORÇLANDIK

Konuştuğumuz işçiler, Nursan fabrikasının 10 Aralık 2015 yılından bu yana kapalı olduğunu ve bir kuruş ücret almadığını hatırlatıyorlar. İşçiler hep bir ağızdan soruyor: “16 ay boyunca hiç ücret almayan bir insan ne yer ne içer? Tencerede taş mı kaynayacak? Çocuklarımız ne yiyip içecek. Herkese borçlandık. Esnafa karşı sahtekar durumuna düştük. Bankalar yakamıza yapışmış. Evi icralık olan var. Eşinden ayrılanı, yuvası dağılan var. İntihar eşiğine gelen var.”
İşçilerin 16 ay boyunca bir tek sigortaları yatırılmış. Ancak ücret almadıkları gibi geriye dönük ihbar, kıdem tazminatı ve diğer alacakları duruyor. Dedikleri şu: “Ya fabrika tekrar üretime geçsin, çalışalım eskisi gibi, maaşlarımız ödensin. Ya da tüm alacaklarımız verilsin. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Sesimiz duyulsun. Yetkililer bu işe el atsın. Bize gereken yardımlar yapılsın.”

TEK ZİYARET EDEN SENDİKA EĞİTİM SEN

İşçiler metal iş kolundaki sendikalardan ziyaret ya da destek göremediklerini belirtti. Özellikle bölgede şubesi ve çok sayıda üyesi olan Çelik-İş ile Türk Metal herhangi bir ziyarete gelmemiş. Tek ziyaret eden sendika Eğitim Sen oldu. Eğitim Sen’in İskenderun Şube Başkanı Ali Karataş, Dörtyol İlçe Temsilciliği Başkanı Şıh Hamit Yüksel ve Payas İlçe temsilcilik Başkanı Yüksel Özkurt işçileri ziyaret ederek dayanışma içinde olacaklarını belirtti.

AKP’Lİ VEKİL İŞÇİLERİ DİNLEMEDİ

İşçileri dört gün boyunca Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Büyük Birlik Partisi Payas İlçe Başkanı, MHP Payas İlçe Başkanı, CHP Payas İlçe Başkanı ve yönetimi, Emek Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Bekir Soylu, Esnaf Kefalet Odası, bazı iş çevreleri ve Payas esnafı ziyaret etti. Ayrıca AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu da işçilerin yanına uğradı. Kendileriyle konuşup gittiğini belirten işçiler, milletvekilinin kendilerini dinlemediğini söyledi.

DEVLET EL ATSIN

Çadırda bekleyen işçilerden Mehmet Gökdoğan, “Bu sorun çözülmeden işçi arkadaşlar kuleden inmez. İşçi arkadaşlar intihar noktasına geldi. Devlet yetkililerinden bu soruna el atmasını bekliyoruz. Benim kardeşim de kulenin üzerinde. Hepsi arkadaşımız. Bir vergi affı olmuş. Ziraat Bankası’ndan kredi onaylanırsa inşallah fabrika açılır. Biz fabrikanın üretime geçip işçi arkadaşların iş başı yapmasını istiyoruz” dedi.

Yine çadırda bekleyen Ramazan isimli işçi ise 2005 yılından beri fabrikada çalıştığını belirterek, “Beş çocuğum var. 16 aydır işsizim. Sigortamız yatıyor. Ancak yevmiyeli iş buldukça eve ekmek götürebiliyoruz. Çocuk para istiyor veremiyoruz. Evde huzurumuz kalmadı. Biz eylemlere başlayınca fabrikaya 30 Mart’ta işçilerle toplantı yapılacağına dair yazı asıldı” diye konuştu.

‘EVİMİ KAYBEDEBİLİRİM’

Kulede bulunan işçiler şunları söyledi:

Emin Kaya: Fabrikanın açılmasını bekliyoruz. Kan alacak damarımız kalmadı. Sabrımız tükendi. Bir an önce sorunumuz çözülsün. Sonuna kadar devam etmeyi düşünüyoruz. Ölmek var dönmek yok.

Ramazan Saka: Cuma günü bankaya para yatırmazsam evimi kaybedeceğim. Banklarla icralık oldum. Ben çocuğum bir şey istediğinde alamıyorum. Okula giden çocuğumuza harçlık veremiyoruz. Bütün düzenimiz alt üst oldu.

Sinan Kara: Bizim derdimiz belli. 16 ay sabrettik. Artık yeter. Kulenin üzerindeyiz, aşağı inmeyeceğiz. Fabrika önündeki arkadaşlarımız ayrılmadığı sürece bizim umudumuz asla kırılmaz. Herkesten destek bekliyoruz.

Ali Rıza Ateşoğlu: Soğukta gece kulenin üzerinde kalıyoruz. Çünkü evlerimiz hacizli. Ailemizin ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Çoluğumuz çocuğumuzun ihtiyaçlarını göremiyoruz. Biz sonuna kadar devam edeceğiz. İstediğimiz ya fabrika açılsın ya da alacaklarımız ödensin.

İbrahim Çelik: 11 yıldır burada çalışıyorduk. Bir sıkıntı yoktu. Ücretlerimizi düzenli alıyorduk. Fabrika galiba KDV’siz mal vermiş sıkıntı olmuş. Maliyenin yüklü vergi borcu üzerine üretim durdu, fabrika kapandı. Ha bire bekliyoruz, 16 aydır açılmadı. Bu süre içinde eşlerinden ayrılanlar oldu. Evini arabasını satanlar oldu. Biz hakkımızı istiyoruz.

Cengiz Ekmekçi: 16 aydır maaş almadığımız için ha bire banklara, esnafa sağa sola borçlanıyoruz. Maaş alamazsak ne olacak. İhtiyaçlar ortada. Borçla nereye kadar dönecek.

Yorumlar