İSİG’de...

İSİG’den “Can Güvenliğimiz İçin Örgütlenelim” Çağrısı

Temmuz ayında en az 205, bu yılın ilk yedi ayında en az bin 119 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İSİG Meclisi, “Can güvenliğimiz için örgütlenelim” çağrısı yaptı.

İşçilerin örgütsüzlüğü, patronların kâr hırsı, alınmayan önlemler ve denetimsizlik vb nedenlerle her gün ortalama 5 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Temmuz ayında en az 205, bu yılın ilk yedi ayında ise en az bin 119 işçi hayatını kaybetti.
BirGün’de yer alan habere göre İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin verilerine göre, temmuz ayında yaşamını yitiren 205 emekçinin 163’ü işçi ve memurlardan, 30’u çiftçi/ küçük toprak sahiplerinden, 42’si ise kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluştu.

En çok ölüm yine inşaatta
Temmuz ayında en çok iş cinayeti yine inşaat işkolunda (51 ölüm) yaşandı. İnşaatı 45 ölümle tarım-orman, 19 ölümle taşımacılık,12 ölümle belediye-genel işler işkolu izledi. Madencilikte 8, metal ve enerji işkollarında ise 7’şer ölüm meydana geldi.
can-guvenligimiz-icin-orgutlenelim-331571-1.
(Rapora göre, 2013 yılının ilk yedi ayında en az 627 işçi yaşamını yitirmişti. Bu yılın ilk yedi ayında yaşamını yitiren işçi sayısı ise bin 119.)
İş cinayetlerinin nedenlerinde de sıralama değişmedi, işçiler yine en çok yollarda öldü. Trafik-servis kazası nedeniyle 49 işçi hayatını kaybederken, yüksekten düşme nedeniyle 41, ezilme-göçük nedeniyle 31, şiddet olaylarında ise 24 işçi can verdi. 18 işçi elektrik çarpması, 11 işçi ise kalp krizi-beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.

10’u çocuk, 13’ü kadın
Temmuz ayında yaşamını yitiren işçilerin 10’u çocuk, 13’ü kadın, 6’sı göçmendi. İş cinayetinde can veren çocukların 2’si henüz 15 yaşına bile gelmemişti.

Temmuzda ülkenin 60 şehrinde iş cinayetleri yaşandı. En çok iş cinayetinin meydana geldiği iller 19 ölümle İstanbul, 10 ölümle Adana, 8’er ölümle Konya ve Mersin oldu.

Kaza değil cinayet!
İSİG Meclisi’nin raporunda işçi ölümlerinin kaza, kader değil cinayet olduğuna vurgu yapılarak, Adana’da Erke Gübre Fabrikası’nda 5 işçinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayeti örnek gösterildi. Fabrikanın çatı kaplama işini yaparken bindikleri vincin halatının kopması sonucu can veren Hüda Metal işçilerinin hepsinin sigortasız çalıştığına, ikisinin henüz çocuk olduğuna dikkat çekilen raporda, “İşçiler yük vincine bindiriliyorlar; adı üstünde insan taşımak için değil, yük taşımak için. Bindikleri yük vinci taşıyabilecek kapasitede değil, nitekim halat kopuyor. Üçünün eşi hamile. Denetim, sendika vs. hak getire. Şimdi iş kazası değil bu bir cinayet dediğimizde yanlış mıyız?” ifadeleri kullanıldı.

can-guvenligimiz-icin-orgutlenelim-331572-1.
(2017 Temmuz / İş Cinayetlerinin İşkollarına Göre Dağılımı​)

İşçi sınıfının yüzde 88’i örgütsüz
Çalışma Bakanlığı’nın son yayımladığı işçi sendikaları istatistiğine de değinilen raporda, “Buna göre işçi sınıfının yüzde 88’i örgütsüz. Buradan bir çağrı yapalım. Her gün 7-8 arkadaşımız evden çıkıyor, ama geri dönemiyor. Çünkü iş cinayetlerinde öldürülüyorlar. İşte tam da bu yüzden can güvenliğimiz için örgütlenelim” denildi.

Yorumlar